The Central Maryland Chamber will host its Awards Gala on Monday, April 15, at Live! Casino & Hotel, in Hanover, at 6 p.m.

The CMC Awards Gala is a salute to the outstanding accomplishments of Central Maryland’s most dedicated civil servants and chamber members/volunteers. The seated dinner and reception honors the noteworthy contributions and service of individuals who make our community a better place by dedicating their passion to helping others.

The event will also celebrate its 2024 Hall of Fame Inductees: the companies and volunteers who partner with the CMC to be the voice of business, create jobs and help our members thrive.

The 2024 Awardees:

Hall of Fame Inductees

Start-Up of the Year
ADMA Biocenters

Woman-Owned Business of the Year
Uncommon Design


BIPOC Business of the Year*
AE2 Creative

Small Business of the Year
Fidos for Freedom

Large Business of the Year
BWI Thurgood Marshall Airport

Volunteer of the Year
Lori Ratzburg

Government Advocate of the Year
Col. Michael Sapp

*Black, Indigenous and People of Color

Spirit of Community Award Winners

Public Safety Winners
● Police Officer of the Year: Sgt. Anthony Miskovish, Laurel Police Department
● Police Officer of the Year: Col. Derek DeLoatch, Anne Arundel County Police Department
● Sheriff’s Deputy of the Year: Col. Nelson Broderick, Office of the Sheriff, Anne Arundel County
● Firefighter of the Year: Vincent Nicolas, Anne Arundel County Fire Department
● Volunteer Firefighter of the Year: Jonathan Hartley, Odenton Volunteer Fire Co.
● Military Service Member of the Year: Staff Sgt. Victoria Boyton, Defense Media Activity

Elementary Educator of the Year Nominees
● Shannon Smythe, Waugh Chapel Elementary
● Kayla Clements, Pershing Hill Elementary
● Scott Armstrong, Pershing Hill Elementary
● Angelique Jones, Crofton Woods Elementary
● Erica Cosgrove, South Shore Elementary
● Mary Ann Perret, Crofton Meadows Elementary
● Tiffin Smith, Piney Orchard Elementary

Middle School Educator of the Year Nominees
● Bryan Sto Thomas, Meade Middle
● Ida Heck, Arundel Middle
● Kevin Embury, Old Mill Middle South

High School Educator of the Year Nominees
● Don Kerr, Center for Applied Technology North
● Alysha Cardoso, Old Mill High
● Tracey Chalk, Ruth Parker Eason
● Nick Noone, Meade High

Facilities Support Staff of the Year Nominees
● Louis Queen, Four Seasons Elementary
● Morris Snowden, Center for Applied Technology North
● JudyLee McLean, Van Bokkelen Elementary School

Administrative Support Staff of the Year Nominees
● Vivianette Colon, Meade Middle
● Cierra Brockington, Rippling Woods Elementary
● LaDonna Martin, Old Mill Middle South
● Linda Best-Hazan, West Meade Early Education Center
● Violet Lewis, Ruth Parker Eason
● Muriel Fisher, Crofton Meadows Elementary
● Lonnie Pierce, Meade High
● Dawn Maxwell, Piney Orchard Elementary

Administrator of the Year Nominees
● Lindsay Drager, AACPS Virtual Academy
● Aleah Queen, Rippling Woods Elementary
● Katlyn Falls, Old Mill High
● Maureen Clary, Arundel Middle
● April Murphy, Monarch Global Academy

Business Partner of the Year Nominees
● Corporal Keith Smith, school resource officer, Meade Middle School
● Sergeant John Sims, Crofton police officer, Crofton Elementary School
● Jocelyn Turner, president, West Meade Early Education Center PTO

For more information, visit https://tinyurl.com/CMCAwardsGala415.